Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2014 20:15:04

 

FCI standard č. 164 / 17. 06. 1998 / GB

 

DEERHOUND

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987.

VYUŽITÍ: Dostihový pes, lovecký pes, společenský pes.

KLASIFIKACE F.C.I.:   

Skupina 10 chrti

Sekce 2 Hrubosrstí chrti.

Bez pracovních zkoušek.

CELKOVÝ VZHLED: Podobá se hrubosrstému greyhoundovi větších rozměrů a se silnější stavbou kostry.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Stavba těla vyvolává dojem jedinečné kombinace  rychlosti, síly a především vytrvalosti, která je nezbytná k uštvání jelena; nicméně se stále zůstává zachována ušlechtilá důstojnost.  Laskavý a přátelský.  Poslušný a učenlivý, protože je dychtivý vyhovět.  Povolný a vždy v dobré náladě, nikdy není podezřívavý, agresivní, ani nervózní.  Projevuje se s důstojným klidem.

HLAVA: Dlouhá.

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: Spíše plochá než kulatá, s velmi lehkým vyvýšením nad očima.  Nejširší mezi ušima, mírně se zužuje směrem k očím.  Mozkovna je pokryta dost dlouhou srstí, která je měkčí, než ostatní osrstění.

Stop: Žádný stop.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Mírně orlí a černý.

Tlama: Výrazněji se zužuje směrem k nosu.  U světleji zbarvených psů se dává přednost černé tlamě.

Pysky: Rovný. Zřetelný knír ze skoro hedvábné srsti, dostatečná bradka.

Čelisti / zuby:  Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.

Oči: Tmavé.  Obecně tmavě hnědé nebo oříškově hnědé.  Světlé oči jsou nežádoucí.  Oči jsou skoro kulaté a mají pokojný výraz, je-li pes v klidu, ale když je vzrušen, má pronikavý, do dálky zaměřený pohled.  Víčka jsou černě lemována.

Uši: Vysoko nasazené a v klidu složené dozadu.  Při vzrušení jsou pozdvižené nad hlavu, ale nepřestávají být složené. V některých případech jsou zpola vzpřímené.  Krajně nežádoucí je ucho velké, tlusté, ploše na hlavě zavěšené či ucho postavené.  Ucho je porostlé měkkou lesklou srstí jako myší kožíšek;  čím kratší tím lepší; na uších nemá být dlouhá srst, ani třásně. Uši černé nebo tmavě zbarvené.

KRK: Velmi silný, dobré délky, která bývá někdy poněkud zakryta hřívou.  Týlní hrbol výrazně vyčnívá v místě nasazení hlavy. Krk je bez laloku.

TRUP: Trup a celková stavba těla je jako u greyhounda s většími proporcemi a se silnějšími kostmi.

Hřbet: Rovná horní linie je nežádoucí.

Bedra: Dobře klenutá, záď směrem k ocasu neklesá.

Záď: Spáditá, široká a plná síly.

Hrudník: Hrudní koš spíše hluboký nežli široký, ne příliš úzký ani plochý ze stran.

OCAS: Dlouhý, silný u kořene, zužující se a dosahující skoro až na zem.  V postoji spadá úplně rovně dolů anebo je lehce prohnutý.  V pohybu je nesen prohnutý, ale nikdy se nezvedá nad hřbetní linii.  Dobře pokrytý srstí; na horní straně silnou a drátovitou, na spodní straně delší, tvorba lehkých třásní ke konci ocasu není na závadu.  Zatočený nebo do kruhu nesený ocas je nežádoucí.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Přední běhy rovné, dobrých kostí a ploché.

Plece: Správně uložené, ne příliš navzájem vzdálené.  Přetížené a strmé lopatky jsou nežádoucí.

Loket a předloktí: Žádoucí je dobrá šířka.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Velká délka od kyčlí k hleznům.  Kosti silné a ploché.

Kyčle: Široce od sebe posazené.

Kolena: Dobře zaúhlená.

TLAPY: Kompaktní a dobře klenuté.  Silné drápy.

CHODY/POHYB: Nenucený, aktivní a životný, s dlouhým záběrem.

OSRSTĚNÍ:

SRST: Střapatá srst, ale ne příliš mnoho srsti.  Vlnitá srst je nepřijatelná.  Správné osrstění je husté, těsně přiléhající, střapaté; na omak se jeví srst drsná či kadeřavá.  Na trupu, šíji a končetinách je tvrdá a drátovitá srst dlouhá zhruba 7 cm (3 palce) až 10 cm (4 palce); na hlavě, hrudi a na břiše je mnohem jemnější.  Na vnitřní straně předních i zadních končetin vytváří srst lehké třásně.

BARVA: Tmavě modrošedá, tmavší a světlejší šedá nebo žíhaná a žlutá, pískově červená nebo červenohnědá s černou maskou a s černýma ušima, končetinami a ocasem.  Bílý znak na hrudi, bílé prsty a malá bílá špička na ocase jsou povoleny, ale čím méně bílé, tím lépe, aby pes se jevil jednobarevný.  Bílé znaky na hlavě či bílý límec jsou nepřípustné.

VELIKOST A HMOTNOST:

Psi: Požadovaná minimální kohoutková výška je 76 cm (30"). Hmotnost cca 45,5 kg (100 liber).

Feny: Požadovaná minimální kohoutková výška je 71 cm (28"). Hmotnost cca 36,5 kg (80 liber).

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

Zdroj : www.cmku.cz

 

 

 

Standard FCI č. 8 / 12.03.1998

 

AUSTRALSKÝ TERIÉR

ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

datum zveřejnění původního platného standardu: 14.02.1995

KLASIFIKACE F.C.I.:    

Skupina 3    teriéři

Sekce 2       nízkonozí teriéři

Bez pracovní zkoušky.

celkový vzhled:  Statný nízký pes, v poměru k výšce poněkud dlouhý, se silnou povahou teriéra, ostražitý, aktivní a houževnatý. Jeho netrimovaná tvrdá srst s výrazným okružím kolem krku, které sestupuje až k hrudní kosti, a jeho dlouhá silná hlava dodávají psovi houževnatý a drsný vzhled.

chování/povaha:  V podstatě pracovní pes, avšak jeho oddaná a vyrovnaná povaha z něho činí naprosto vhodného společníka.

HLAVA:

LEBEČNÍ ČÁST:

Lebka: Dlouhá, plochá, přiměřeně široká, mezi očima plná. Pokrytá měkkou čupřinou.

Stop: Mírný, avšak vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nos:  Černý, středně velký, kůže zasahuje do nosního hřbetu.

Morda: Silná a mocná, její délka se rovná délce lebky. Morda musí být silná a pod očima nesmí být vpadlá. Síla a délka mordy je rozhodující pro sílu čelistí a jejich schopnost uchopení.

Pysky: Černé, přiléhavé a čisté.

Čelisti / zuby: Silné čelisti se schopností uchopení; velké, rovnoměrně rozložené zuby; horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky (nůžkový skus).

Oči: Mají být malé, oválné, s ostražitým výrazem, tmavě hnědé barvy, posazené náležitě od sebe a nevystouplé.

Uši:  Malé, vztyčené, špičaté, dobře nesené, nasazené přiměřeně od sebe, bez dlouhé srsti, citlivě používané (s výjimkou štěňat do šesti měsíců).

KRK: Správně dlouhý, mírně klenutý, silný a plynule přecházející do správně úhlených (uložených) ramen.

TĚLO: V poměru k výšce dlouhé, silně stavěné. Pokud se týče těla, je nutno věnovat pozornost úvodnímu popisu: „statný nízký pes, v poměru k výšce poněkud dlouhý“.

Hřbet: Rovná hřbetní linie.

Bedra: Silná.

Hrudník: Přiměřeně hluboký a široký, s dobře klenutými žebry. Hruď správně vyvinutá, hrudník poměrně hluboký.

OCAS: Kupírovaný, vysoko nasazený, správně nesený, ne však nad hřbetem.

KONČETINY:

Hrudní končetiny: Se silnými kostmi, rovné a při pohledu zepředu souběžné, směrem k zápěstí porostlé mírně delší srstí (nepatrné praporce).

Nadprstí: Silné, ne strmé.

Pánevní končetiny: Přiměřeně dlouhé, fronta široká. Při pohledu zezadu by části od hlezen k tlapkám měly být souběžné a postavené ani příliš daleko, ani příliš blízko u sebe.

Stehna: Silná a svalnatá.

Kolenní klouby: Dobře úhlené.

Hlezna: Správně zaúhlená a nízko uložená.

Tlapky: Malé, okrouhlé, s náležitými polštářky, prsty sevřené a přiměřeně klenuté. Nevybočené, ani vbočené, se silnými černými nebo tmavými drápy.

CHŮZE A POHYB: Volný, přímočarý, pružný a mocný. Při pohledu zepředu by se končetiny měly pohybovat přímo bez známek volnosti ramen, loktů nebo nadprstí. Pánevní končetiny mají skýtat sílu a posun, pohyb kolenních kloubů a hlezen má být volný. Při pohledu zezadu mají být nohy mezi hlezny a zemí souběžné, postavené ani příliš blízko, ani příliš daleko od sebe.

OSRSTĚNÍ:

Srst: Osrstění se skládá z tvrdé rovné a husté krycí srsti, dlouhé zhruba 6 cm, a krátké měkké podsady. Na mordě, spodní části nohou a na tlapách nemá být srst dlouhá.

Barva:

a)     Modrá, ocelově modrá nebo tmavě šedomodrá, se sytou tříslovou (ne pískovou) na lících, uších, pod tělem, spodních částech nohou a na tlapkách a kolem řitního otvoru (s výjimkou štěňat). Čím je barva sytější a jasněji definovaná, tím lépe. Zbarvení dočerna je nežádoucí. Čupřina modrá, stříbrná nebo ve světlejším odstínu než zbarvení hlavy.

b)      Čistě písková nebo červená, jakékoli zbarvení dočerna nebo tmavé odstíny jsou nežádoucí. Čupřina, která má světlejší odstín, je přípustná.

c)      U všech barev musí být penalizovány bílé znaky na hrudníku nebo tlapkách.

 

VELIKOST A HMOTNOST:

Výška: Požadovaná výška činí zhruba 25 cm v kohoutku, feny jsou mírně nižší.

Hmotnost: Požadovaná hmotnost činí u psů zhruba 6,5 kg, u fen poněkud méně.

vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

 

Zdroj : www.cmku.cz

TOPlist